PRIMĂRIA ORAŞULUI CĂZĂNEŞTI
Şos. Bucureşti, Nr.93, Loc. Căzăneşti, Jud. Ialomiţa. Tel. 0243264010, Fax 0243264397, E-mail: primaria@primariacazanestiil.ro

PROIECT CARITABIL SFINTELE PAȘTI

,, DE SFINTELE PAȘTI, LUCRURILE MĂRUNTE POT STÂRNI ZÂMBETE MARI!”

- proiect de voluntariat –

1

,,Bucuria vine din lucruri mărunte/ Liniștea vine din suflet/ Lumina vine din inima fiecăruia”

2

Denumirea proiectului:
       ,,De Sfintele Paști, lucrurile mărunte pot stârni zâmbete mari!”

Scop:
Sprijinirea bătrânilor cu nevoi materiale și sociale , prin implicarea comunității în acțiuni de caritate, cu scopul formării și dezvoltării de abilități și atitudini menite să contribuie la  dezvoltarea spiritului civic,  la  întărirea și diversificarea relațiilor sociale, schimbarea viziunii față de societate și  conștientizarea rolului de cetățean activ.

Echipa de proiect:

Coordonatori: Viceprimar Oraș Căzănești- Andronache RodicaViorica

Bibliotecar- Paraschiv Roxana

PARTENERI :

Primăria Orașului Căzănești- Compartimentul de asistență socială

- Asistente medicale comunitare

- Biblioteca ,,Ion Creangă” Căzănești

- Biserica

Durata:15 Martie – 15 Aprilie 2022

3

Paștele este una dintre cele mai importante sărbători ale creștinătății, amintindu-ne de Mântuitorul care a murit pe cruce pentru noi. În același timp, Paștele este o Sărbătoare a bucuriei, în care oamenii se întâlnesc și familiile se reunesc în jurul unei mese îmbelșugate.

Din păcate, nu se poate spune lucrul acesta și pentru mulți dintre semenii noștri care trăiesc în sărăcie și în multe lipsuri. Printre ei se află bătrâni singuri, bolnavi și neputincioși.

“Gândește-te și la celelalte persoane cum își vor petrece sărbătorile…lucrurile mărunte, pot stârni zâmbete mari!

Haideți să ne strângem cu mic cu mare și să aducem din bucatele noastre, mângâiere unor bătrâni care ne pot fi părinți, bunici, unchi și mătuși.  Să arătăm că ne pasă de semenii noștri, că putem să fim uniți într- un scop caritabil!

Putem strânge produse alimentare – locația, Biblioteca ,,Ion Creangă” Căzănești - până vineri, 15 aprilie 2022.

Ca voluntari, avem posibilitatea de a lua parte la pregătirea pachetelor, precum și la distribuirea lor catre persoanele vulnerabile.

Persoană de contact- Viceprimar Andronache Rodica Viorica

Tel. - 0755 744 745

Registrul de evidenta

Registrul de evidenţã a Sistemelor individuale Adecvate pentru Colectarea şi Epurarea Apelor Uzate